Kozmické žiarenie ultra vysokých energií
JEM-EUSO detektor
Prekurzor experimenty EUSO balón | EUSO-SPB | Mini-EUSO | TA EUSO


Hľadanie cesty

Prekurzor experimenty overujú koncept fungovania JEM-EUSO experimentu. Slúžia na overenie funčnosti hardvéru misie a metódy hľadania spŕšok sekundárneho kozmického žiarenia vytvorených UHECR časticami.

EUSO balón

Prvou prípravnou misiou experimentu JEM-EUSO bol let prototypu hlavného detektora na stratosferickom balóne. Misia s názvom EUSO-Balloon bola realizovaná v úzkej spolupráci s Francúzskou vesmírnou agentúrou (CNES) a uskutočnila sa počas bezmesačnej noci 24. - 25. augusta 2014 so štartom zo stratosferickej balónovej základne pri meste Timmins (Ontario, Kanada).

Podrobnejšie informácie o EUSO-Ballon experimente.


EUSO-SPB balón

EUSO-SPB je druhou balónovou prípravnou misiou JEM-EUSO experimentu. Oproti EUSO balónu, ktorého let trval jednu noc by let EUSO-SPB balónu mal trvať omnoho dlhšie. Predpokladá sa misia dlhšia než 50 dní. NASA sa pokúsi udržať balón v stratosfére, v operačnej výške 33,5 kliometra až 100 dní. EUSO-SPB balón odštartuje v apríli 2017.

Podrobnejšie informácie o EUSO-SPB experimente.


Mini-EUSO

Mini-EUSO je prípravnou misiou, ktorá bude merať UV pozadie z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Štart misie je naplánovaný na koniec roka 2017.


TA-EUSO

TA-EUSO je inštalácia JEM-EUSO PDM modulu pri Telescope Array observatóriu v Utahu.

© 2013-2017 JEM-EUSO Experiment
Designed by PB