Kozmické žiarenie ultra vysokých energií
JEM-EUSO detektor
Prekurzor experimenty EUSO balón | EUSO-SPB | Mini-EUSO | TA EUSO


EUSO-SPB balón

25.4.2017 Tlačová správa k štartu EUSO-SPB balónu

Observatórium extrémneho vesmíru na NASA balóne

Na druhom konci sveta, na letisku pri novozélandskom mestečku Wanaka prevádzkuje NASA bázu pre program letov svojich najpokročilejších balónov. Tie majú objem pol milióna metrov kubických a dokážu s viac než tonovým vedeckým nákladom letieť stratosférou vo výške 33,5 kilometrov po dobu 50 dní.

Doteraz v rámci programu NASA-SPB (SuperPressure ballon, SPB) leteli z Nového Zélandu dva balóny. Prvý v roku 2015, druhý v roku 2016. V utorok ráno z Wanaky, na treťom SPB balóne, odštartovalo na svoju misiu Observatórium extrémneho vesmíru EUSO (Extreme Universe Space Observatory). Zo stratosféry bude pozorovať atmosféru pod sebou a sledovať fluorescenčné žiarenie emitované časticovými spŕškami v atmosfére. Tie sú vytvárané časticami s veľmi vysokou energiou prilietajúcimi z vesmíru. Je ich extrémne málo, preto je dôležité pozorovať ich výskyt pokiaľ možno na čo najväčšej ploche. Táto misia ich po prvý raz zaregistruje z hranice vesmíru.

Tým potvrdí možnosť ich pozorovania z vesmíru, z orbity Zeme na ešte väčšej ploche. EUSO-SPB balón je prípravným experimentom JEM-EUSO experimentu. Ten bude umiestnený na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS na Japonskom Experimentálnom module (JEM). Jeho cieľom je vyriešiť viac než pol storočia starú záhadu pôvodu častíc s ultra vysokou energiou.

Napriek desaťročiam výskumu je pôvod častíc s ultra vysokou energiou stále otvorenou otázkou. Možno sú to supermasívne čierne diery v jadrách galaxií, možno rýchlo rotujúce pulzary a možno iné astrofyzikálne objekty, nevieme. Jedna takáto častica s ultra vysokou energiou dopadne na kilometer štvorcový povrchu atmosféry len raz za pár storočí. JEM-EUSO detektor bude z ISS pozorovať plochu 140 tisíc kilometrov štvorcových. Uvidí preto za 3 roky na ISS dostatok častíc s ultra vysokou energiou, aby túto otázku vyriešila.

EUSO detektory sú ultrarýchle širokouhlé UV kamery, snímkujúce rýchlosťou 400 tisíc snímkov za sekundu. JEM-EUSO detektor má mimoriadne ľahké šošovky s plochou viac než 4 metre štvorcové, EUSO-SPB detektor s plochou 1,4 metra štvorcového.

Slovensko sa podieľa na príprave JEM-EUSO experimentu od roku 2008. Ústav Experimentálnej Fyziky SAV v EUSO misiách pracuje na prieskume svetelného pozadia nočnej oblohy. To tvorí najmä horná vrstva atmosféry a je dôležité vedieť odhadnúť jeho intenzitu, keďže tá obmedzuje pozorovania časticových spŕšok. Spolu s Technickou Univerzitou v Košiciach sa podieľa aj na automatizovanom rozpoznávaní časticových spŕšok.

EUSO-SPB balón hladko odštartoval na svoj rekordný, ak všetko pôjde dobre, až 100 dní trvajúci let. Po ich uplynutí ho jeho operátori z NASA pošlú na vhodnom mieste k Zemi tak aby pristál na pevnine.

Bližšie sa s EUSO-SPB a JEM-EUSO experimentom môžete oboznámiť na stránke www.jem-euso.sk

Let EUSO-SPB balónu môžete sledovať na adrese https://www.csbf.nasa.gov/newzealand/wanaka.htm

Galéria zo štartu (kliknitím na obrázky ich zväčšíte)Prípravna misia EUSO-SPB

EUSO-SPB (EUSO super pressure balloon) je prípravný experiment JEM-EUSO kolaborácie na palube NASA SPB balónu (Super Pressure Balloon). Plánovaná dĺžka letu s EUSO-SPB detektorom je 50 dní. NASA sa pri EUSO-SPB misii pokúsi dosiahnuť rekordnú dĺžku letu 100 dní. Štartovacie okno experimentu sa otvorilo 25. marca 2017. SPB balón štartuje z letiska pri Novo Zélandskom mestečku Wanaka.

Detektor je vylepšenou verziou EUSO balón detektora. Pozostáva z jedného PDM modulu (2304 pixelov) a optického systému troch Fesnelových šošoviek so stranou dlhou 1 meter. Zorné pole detektora pokrýva pohľad v rozmedzí ±6 stupňov. Hlavný vedecký cieľ misie je po prvý raz pozorovať časticové spŕšky vytvorené kozmickým žiarením ultra vysokých energií sledovaním fluorescenčným detektorom zhora z hranice vesmíru. Okrem toho bude pozorovať pomaly sa meniace sbietiace uv zdroje ako sú airglow, bioluminiscencia, TLE či meteroidy.


Teleskop bol skompletizovaný na univerzite Colorado School of Mines. Laserove testy prebehli pri v Utahu pri Telescope Array,
závesný test bol vykonaný v Palestine (Texas). V novembri 2016 bol teleskop odoslaný na Nový Zélande.

Trajektóriu letu bude po štarte SPB balónu možné sledovať na stránke www.csbf.nasa.gov/newzealand/wanaka.htm.

Aktuálne informácie o programe NASA SPB balónov: blogs.nasa.gov/superpressureballoonKrátke video o EUSO-SPB misii.

Krátke video o letisku Wanaka, odkiaľ štartujú SPB balóny.

© 2013-2017 JEM-EUSO Experiment
Designed by PB